EA Play Türk Lirası Desteğini Geri Çekti - EA PLAY USD | İnovapin Türkiye'nin Yenilikçi Epin Alışveriş Sitesi
EA Play Türk Lirası Desteğini Geri Çekti
EA Play Türk Lirası Desteğini Geri Çekti

EA Play Türk Lirası Desteğini Geri Çekti

DİĞER

03.01.2024 10:45

Türkiye’de milyonlarca kişi oyun oynuyor ve bunlar için çeşitli abonelikler yapıyorlar. Oyuncuların en çok abonelik oluşturdukları firmalar arasında yer alan EA Play Türk lirası desteği vermekten vazgeçtiğini açıkladı. EA Play Türk Lirası desteğini geri çekti açıklaması oyuncular tarafından şaşkınlık ve üzüntü ile karşılandı. Bu konuda yaşanan gelişmeler ve ilerleyen günlerde neler olacağı konusu oyuncuların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor.

Electronic Arts firması oyuncular için önemli kolaylık sağlıyor ve aboneliklerin Türk lirası ile yapılmasını sağlıyordu. Bu durum değişti ve oyuncular artık aboneliklerini dolar cinsinden ödeme yaparak oluşturabilecekler. Bu kararın en olumsuz yanı ise dolar cinsinden yapılacak ödemelerin yüksek maliyetler getiriyor olması. Dolar cinsinden belirlenen fiyatlar oyuncuların bütçelerini zorlayacak gibi görünüyor.

 

EA Play Abonelik Fiyatları Ne Kadar?

Daha kısa bir süre öncesine kadar EA Play aboneliği için Türk lirası kullanılması mümkün oluyordu. Aynı zamanda firmanın satışını yaptığı oyunları da yine TL ile almak mümkün oluyordu. Artık bu durum değişti ve oyuncuların önemli fiyat farkları ile karşılaşması gibi bir durum ortaya çıktı. Firmanın bu kararını Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanmalardan ve döviz kurlarındaki dengesizlikler nedeniyle aldığı belirtiliyor.

EA Play aboneliği yapmak ya da uzatmak isteyen oyuncuların yüksek maliyetler ile karşılaşmasının kaçınılmaz olduğu günler başladı. EA Play tarafından alınan karar ile ortaya çıkan fiyat değişikliği şu şekilde oldu.

 

 • EA Play aboneliği aylık 39.99 TL’ydi artık bundan vazgeçildi ve 4.99 dolar oldu
 • Yıllık abonelik 249.99 TL’ydi yeni yıllık abonelik ücreti ise 29.99 dolar oldu

 

Yeni belirlenen fiyatlarla artık EA Play aboneliği oluşturmak isteyen kişiler günlük kurla artık 3.5 kat daha fazla ödeme yapma durumunda kalıyorlar. Döviz kurunda artışın sürekli olduğu göz önüne alındığında artışın daha da yükselmesi adeta kaçınılmaz olacak.

Fiyatların dolar cinsinden belirleniyor olması oyun fiyatlarında da önemli artışlara neden oldu. Oyunları daha çok gençlerin almış olduğu düşünüldüğünde bu fiyatlar ile oyunların alınmasının artık çok zorlaşacağı açıkça görülüyor. Oyuncuların oyun alırken yaşayacakları zorluğa şu örnek ile açıklık getirebiliriz. FC 24 oyununu EA Play üzerinden almak isteyen oyuncuların artık 69,99 dolar ödemeleri gerekiyor. Dolar kuru incelendiğinde fiyatın neredeyse 3 bin liraya yakın olduğu görülebiliyor.

 

EA Play Türk Lirası Desteğinden Vazgeçme Kararını Geri Alacak mı?

Oyun firmalarının Türkiye’deki ekonomik gelişmeler sonucunda Türk lirası desteğinden vazgeçme kararları büyük bir üzüntü ile karşılanıyor. Türk oyuncularını çok fazla üzen ve maddi olarak zorlayan bu karardan firmanın vazgeçmesi için çalışmalar yapılıyor. Oyun firmaları arasında yapılan görüşmelerden olumlu sonuçlar ortaya çıkacak gibi görünüyor. EA Play TL desteğinden vazgeçerken Epic Games tarafından bu destek verilmeye devam ediliyor.

Oyuncuların merak ettiği konular arasında EA Play tarafından alınan bu kararın emsal teşkil ederek diğer firmaların da aynı yönde karar almalarıdır. Böyle olması halinde Türk oyuncuların yeni oyun satın almaları ve oyunları oynamaları çok zorlaşacak. Türkiye ekonomisinde yaşanan belirsizliklerin sona ermesi ve olumlu gelişmelerin yaşanması halinde tekrar aboneliklerTL üzerinden yapılmaya başlanabilir.

 

 • Hızlı Teslimat

  7 gün 24 saat alış ve satış işlemleriniz anında gerçekleştirilir.

 • Güvenli Alışveriş

  3D ve SSL güvencesiyle dilediğiniz ödeme yöntemini kullanabilirsiniz.

 • Uygun Fiyat

  İndirimli ve en uygun fiyatlarla alışverişin keyfini sizde çıkarın.

 • Müşteri Memnuniyeti

  Müşterilerimize kaliteli hizmet vermenin mutluluğunu yaşıyoruz.