RPG Oyun Ne Demek | İnovapin Türkiye'nin Yenilikçi Epin Alışveriş Sitesi
RPG Oyun Ne Demek
RPG Oyun Ne Demek

RPG Oyun Ne Demek

DİĞER

17.04.2024 13:28

RPG Oyun Ne Demek?

RPG oyun nedir, pek çok oyun severin aklındaki soru işaretleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İnovapin sitesi olarak RPG oyunlarıyla ilgili tüm bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Açılımı, role play game olarak bilinmektedir. Tamamen hayal ürünü bir dünyada, oyuncuların gerçekte olmayan bir karaktere rehberlik ettiği video oyunları şeklinde bilinmektedir. Aslında RPG bir oyun türü olarak ifade edilmektedir. Kendi kategorisinde farklı başlıklara ayrıldığı belirtilebilir.

Tek bir RPG türünün olmadığını, oyun konusunda tecrübesi olmayanlara yönelik belirtmek yararlı olacaktır. Bu bakımdan aynı türden oyunlar, birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu açıdan değerlendirildiğinde, oyunla ilgili net bir tanım yapmanın zor olduğu görülmektedir. Oyunculara birbirinden farklı deneyimler sunarak, geniş bir skalada oyun seçeneklerini ortaya koymaktadır.

Genel itibariyle değerlendirildiğinde, karakterin rolünün üstlenilmesi burada ön plandadır. Bu şekilde karakterin yeteneklerini, özelliklerini, hikayesini geliştirdiği bir türdür. Tecrübeli oyuncular için 50 yıldır süregelen bir yolculuk olabilirken, bu hayal dünyasına yeni adım atanlar tarafından oyun çeşitlerinin esasları ve farklılıkları keşfedilmeye başlandıkça oyunlardan daha fazla keyif alınabilmektedir.

 

RPG Oyun Değerlendirmesi

RPG oyun değerlendirilmesi, oyuncuların oynadıkları karakterlerin düşünce yapısına ve kişiliklerine bürünmelerinin gerekliliği üzerine olmaktadır. Oyun tamamen kurgusal olduğundan dolayı, oyuncunun tıpkı karakter gibi düşünüp, onun gibi davranması beklenmektedir. Bu tür oyunların mantığıyla genel itibariyle karakter gelişimi, karakterlerin rolleriyle ilintili denebilir.

Hikayenin ilerlemesiyle karakter gelişmektedir. Karakter geliştikçe de oyuncular kişilik kazanmaktadır. Temel prensip değerlendirildiğinde bütün RPG oyunları, bir hikayenin akışına aktif bir katılım göstermekle alakalıdır. Tanımdan yola çıkıldığında, pek çok modern oyunun bu türe mensup olduğunu görmenin hiç zor olmayacağı düşünülebilir. Bu bir bakıma doğrudur. Günümüzde sevilen pek çok oyunun bir köşesinden bu türden oyunlarla ilgisi olduğu bilinmektedir.

Bir oyunun RPG olması için nelerin gerektiğini tartışmadan önce, RPG tarihinin kısaca ele alınması gerekmektedir. Pek çok RPG temalı tartışmanın sonunda bağlandığı nokta, aslında oyunun sağlam bir tanımının yapılamıyor olmasına dayanmaktadır. RPG oyunlarının ortak özellikleri şu şekilde ele alınabilir;

 • Genelde bir ana hikaye ve yan görevler bulunmaktadır.
 • Yetenek sistemiyle karakter geliştirilip, yeni yeteneklerin kilidi açılmaktadır.
 • Karakterin dahil olduğu bir sınıf ( kurt adam, büyücü, vampir) mutlaka vardır.

Tüm özelliklerin tek bir oyunda bulunması gerekmemektedir. Bunlar yalnızca RPG’yle özdeşlemiş özellikler şeklinde düşünülebilir. Oyundaki sanal tasarlanmış evren, sanal dünyadaki teknolojiyi bir hayli ilerletmiş durumdadır.

 

RPG Oyun Çeşitleri

RPG oyun çeşitleri, oyuncuları fantastik bir dünyaya götürerek, kendi hikayelerini yaşamalarını sağlamaktadır. Bu oyun kategorisi, pek çok alt başlıkta incelenebilmektedir. Her birinin kendine özgü özellikleri bulunmaktadır. RPG türlerine detaylı bir bakış açısıyla yaklaşmak istendiğinde, öne çıkanlar elbette vardır. Tek oyunculu, MMORPG, Sandbox RPG, Taktik RPG, Aksiyon RPG, bu kategorinin alt başlıkları şeklinde oyunlar sayılabilmektedir.

Bu oyunlar genelde çeşitli sistem gereklerine sahiptir. Donanım ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda; oyunun karmaşıklığı, grafik kalitesi, genel performans, etkileyici faktörler arasında yer almaktadır. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en iyi seçenek, beklentileri tam anlamıyla karşılayan bir oyun bilgisayarı almak olabilir. Oyunun spesifik gereksinimlerini öğrenmek adına, oyunun resmi web sitesi ya da oyun platformları bu bilgileri sağlamaktadır.

 

Online RPG Oyunları

Online RPG oyunları, gelişmiş görsel efektleriyle oyun severlerin beklentilerini karşılamaktadır. Bu oyunlara öneri olacak olan oyunların başında, “Scrolls v Skyrm” gelmektedir. RPG oyunları arasında en çok taraftar toplayan oyunun bu olduğunu belirterek, oyunun hakkı verilebilir. Serinin en sevilenlerinden bir diğeri de Skyrim Special Edition olabilmektedir.

Pek çok oyun sever RPG oyunları arasında seçim yapmak zorunda kalsaydı, “ The elder scrolls v Skyrim” öncelikleri arasında yer alabilmektedir. Bu oyunlar aratıldığında, Mmorpg mutlaka karşınıza çıkacaktır ya da çıkmıştır. Devasa çok oyunculu bu oyunun sistemi, zaten konusuyla pek çok insanın dikkatini fazlasıyla çekmektedir.

Rol yapma oyunlarının zevki, video oyunlarında daha fazla hissedilmektedir. En yeni RPG oyunlarının gündemde çok fazla yer alması söz konusuyken, nostalji yapmayı düşünenlerin ve isteyenlerin ulaşabileceği eski RPG oyunlarına ve çok daha fazlasına sahip olunarak, sınırsız hayal gücünü canlandırmak oldukça eğlencelidir. Farklı hayatları farklı dünyada yaşamak adına sanal bir yaşam alanı oluşturan bu oyunda, karakterin oyuncunun bir parçası olması, uzun yıllardır eğlenceyi katlamaktadır.

 

 • Hızlı Teslimat

  7 gün 24 saat alış ve satış işlemleriniz anında gerçekleştirilir.

 • Güvenli Alışveriş

  3D ve SSL güvencesiyle dilediğiniz ödeme yöntemini kullanabilirsiniz.

 • Uygun Fiyat

  İndirimli ve en uygun fiyatlarla alışverişin keyfini sizde çıkarın.

 • Müşteri Memnuniyeti

  Müşterilerimize kaliteli hizmet vermenin mutluluğunu yaşıyoruz.